KALASTUS
MERIKALASTUS
VENEET
ONGINTA
PILKKI
VETOUISTELU
Kalastuksen huippumerkit:
Fishers.fi
ETUSIVU
GALLERIA
SAALIIT
MUUT
KESKUSTELU
INFO
Kalastusluvat
Tervetuloa,
Vieras
. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
rekisteröidy
.
20.11.08 - klo:16:33
1 Tunti
1 Päivä
1 Viikko
1 Kuukausi
Ikuisesti
Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:
Tarkempi haku
|
Ebookers
Etusivu
|
Ohjeet
|
Haku
|
Kalenteri
|
Kirjaudu
|
Rekisteröidy
Vetouistelu.info - uistelu keskustelu uistelu
Yleinen kalastuskeskustelu
Reissuraportit
Kivi- ja levalampi, Jurva
<< edellinen
seuraava >>
Sivuja:
[
1
]
2
3
...
6
|
Siirry alas
Tulostusversio
Kirjoittaja
Aihe: Kivi- ja levalampi, Jurva (Luettu 6863 kertaa)
Tonnikala85
Yleisvalvoja
Käyttäjä
Viestejä: 341
Profiili
Kivi- ja levalampi, Jurva
«
:
06.05.07 - klo:19:58 »
No niin nyt pääsin avaamaan uistelukauden ja kalastuskauden yleensäkin.
Eilen suunnittelin että lähden huomenna kalaan ja sillä ajatuksin sitten elin eilisen, oli tarkoitus että lähden joskus puolilta päivin. No nukuin aamulla hyvässä syvässä unessa kun puhelin soi yhdeksältä ja naapuri soittaa, että lähdetkö kalaan. No totta kai vastasin ja sitten puolen tunnin kuluttua oltiinkin jo menossa kohti järveä.
Oltiin järvellä joskus kymmenen paikkeilla ja järvi oli lähes peilityyni, vain pieniä tuulen väreitä kaakosta. Keli oli kyllä mitä mahtavin, lämmintä 8'C ja aurinko paistoi, vedenlämpötila oli 7'C. Laskettiin vene vesille ja alettiin siinä kattella jotta mitä laittaa mihinkin vapaan ja mille puolelle. Laitettiin molemmille puolille 2 pikkuplaanaria ja keskelle vielä pari vapaa potkurivirtaan, eli vedettiin kuudella vavalla. Ensimmäinen puoli tuntia meni siinä rutiineihin tottelussa ja hiljaista oli, ei tapahtunut vavoissa mitään.
Joskus puoli yhdentoista paikkeilla sitten tuli ensimmäinen, joku 40-50cm hauki ja näitä tuli sitten 4 melkein peräkkäin. Taistelua ei pahemmin ollut kun välineet sen verran järeitä, mutta pataan päätettiin ottaa nämäkin. No sitten joskus puoli kahdentoista paikkeilla iski vähä rajummin j9 taitto rapalaan ja taisteluakin riitti ehkä noin 10min ajan, kun piti kelata pari muuta uistinta esti pois edestä. No veneen vierelle tämäkin tuli melko helposti, mutta sitten alkoi pistämään vähän vastaankin ja piti pariin kertaan haavita tätä. Sitten kun saatiin se veneeseen, niin nopea katsaus ja toteamus että ihan hyvän kokoinen on. Tarkemman mittauksen jälkeen pituudeksi osoittautui 90cm ja rapalan digivaaka näytti 5.00kg. Uistelu jatkui, mutta hiljaista oli ja seuraavan kerran tärppäsi vasta, joskus yhden paikkeilla ja jälleen tuli joku 40-50cm hauki. Sitten päätettiin, että kyllä nyt riittää saalis tältä reissulta ja ajeltiin sitten muutama kilometri vain "urku auki"
Loppu katsaus:
5kpl jotain 40-50cm haukia
1kpl 90cm ja 5kg hauki
Joten kausi tuli avattua ihan kohtuu mukavalla saaliilla
Ja pari kuvaa vielä, tosin kuvanlaatu on mitä on, kun otettu kamera kännyllä
IMG_1331.jpg
(268.67 kilotavua, 1024x768 - tarkasteltu 205 kertaa.)
DSC00136.jpg
(111.36 kilotavua, 1024x768 - tarkasteltu 181 kertaa.)
tallennettu
www.dnfs.org
www.heittokalastus.info
www.vetouistelu.info
www.pilkki.info
www.merikalastus.info
www.moottorivene.info
MikeTonic
Käyttäjä
Viestejä: 331
Profiili
Vs: Kivi- ja levalampi, Jurva
«
Vastaus #1 :
06.05.07 - klo:20:45 »
Hyvä rapsa! Hauen kutu alkaa olemaan ilmeisesti ohi tältä vuodelta. Tuolla viisi kiloisella vatsa roikku kuin laihdutuskuurin käyneellä mummolla
tallennettu
psychocowboy
Ylläpitäjä
Käyttäjä
Viestejä: 380
Profiili
Vs: Kivi- ja levalampi, Jurva
«
Vastaus #2 :
06.05.07 - klo:20:48 »
Lainaus käyttäjältä: MikeTonic - 06.05.07 - klo:20:45
Hyvä rapsa! Hauen kutu alkaa olemaan ilmeisesti ohi tältä vuodelta.
Alkais nyt edes Päijänteellä
. Kuulemma edelleen aivan "kuivaa" rannoilla mökkipitäjässä.
Onnittelut Tonnarille hienosta saaliista.
tallennettu
www.heittokalastus.info
www.vetouistelu.info
www.pilkki.info
www.merikalastus.info
www.saabclub.fi
Pepe_London
Käyttäjä
Viestejä: 27
Rentoa vetouistelua:D
Profiili
Vs: Kivi- ja levalampi, Jurva
«
Vastaus #3 :
06.05.07 - klo:20:55 »
jep, ei tuolla särkisalossakaan ole tullut verkosta taikka virveliin ensimmäistäkään haukea joka olisi kutenut. sais alkaa jo ja saman tien loppua. Ja hieno saalis tonnikalalla.
tallennettu
Tonnikala85
Yleisvalvoja
Käyttäjä
Viestejä: 341
Profiili
Vs: Kivi- ja levalampi, Jurva
«
Vastaus #4 :
06.05.07 - klo:21:22 »
Lainaus käyttäjältä: MikeTonic - 06.05.07 - klo:20:45
Hyvä rapsa! Hauen kutu alkaa olemaan ilmeisesti ohi tältä vuodelta. Tuolla viisi kiloisella vatsa roikku kuin laihdutuskuurin käyneellä mummolla
Joo ei ollut mahas yhtikäs mitään, kutu mennyt jo pari viikkoa sitten ohi täälä. Hampaat olivat vielä melko pienet joten paras syönti vasta tuloillaan
tallennettu
www.dnfs.org
www.heittokalastus.info
www.vetouistelu.info
www.pilkki.info
www.merikalastus.info
www.moottorivene.info
Tonnikala85
Yleisvalvoja
Käyttäjä
Viestejä: 341
Profiili
Vs: Kivi- ja levalampi, Jurva
«
Vastaus #5 :
02.06.07 - klo:11:57 »
Aamulla tuli tehtyä 3 tunnin(7-10:00) uistelureissu samalla kun käytiin tarkistamassa verkot.
Järvi oli kokoajan täysin peilityyni, joka ei tiedä hyvää kalan tulolle. Ja näinhän siinä sitten kävikin että tuli vain jotain 10kpl noin 20-40cm hauen tumppia, jotka pääsivät takaisin kasvamaan.
Verkossa oli yksi noin 400g ahven ja noin 500g made. Ahven otettiin, mutta made muljautettiin takaisin järveen.
Huomenna hakemaan verkot ja varmaan uusi uistelureissu tiedossa
Tuli muuten testattua samalla Kasankin plaanarit ja toimivat loistavasti, voin suositella todellakin muillekin
tallennettu
www.dnfs.org
www.heittokalastus.info
www.vetouistelu.info
www.pilkki.info
www.merikalastus.info
www.moottorivene.info
Tonnikala85
Yleisvalvoja
Käyttäjä
Viestejä: 341
Profiili
Vs: Kivi- ja levalampi, Jurva
«
Vastaus #6 :
03.06.07 - klo:16:16 »
Käytiin taas vetämässä muutama tunti 12-15:00. Mentiin aluksi suoraan verkolle ja tarkistettiin mitä sieltä löytyy, sieltähän löytyi sitten aluksi 30cm ahven ja heti perään 41cm 620g kuha
No siitä sitten lähdettiin vetämään uistinta 6 vavalla. Ilma oli taivaallisen hieno 25'C lämmintä ja järvi täysin tyyni ja aurinko paistoi pilvettömältä taivaalta. Tämä yhtälöhän ei todellakaan tiedä hyvää kalan tulolle.
No niinhän siinä sitten kävi että kolmen tunnin aikana 4 tärppiä, joista vain yksi veneeseen 40cm hauki. Sekin päästettiin takaisin järveen kasvamaan.
Joten tuli sitten todettua, että turha tälläisellä kelillä uistinta on vetää, parempi keskittyä onkimiseen. Ahven ei nyt niinkään säästä perusta se syö lähes aina
Eiköhän sitä taas ens viikonloppuna mennä koittamaa uistimella ja toivottavasti kireämmillä siimoilla
«
Viimeksi muokattu: 03.06.07 - klo:16:25 kirjoittanut Tonnikala85
»
tallennettu
www.dnfs.org
www.heittokalastus.info
www.vetouistelu.info
www.pilkki.info
www.merikalastus.info
www.moottorivene.info
igors
Käyttäjä
Viestejä: 177
Profiili
Vs: Kivi- ja levalampi, Jurva
«
Vastaus #7 :
03.06.07 - klo:16:28 »
Niin kalantulon kannalta tuontapainen ilma on aivan myrkkyä. Kirkas auringonpaiste ja aivan tyyni ilma niin melkein voisi jo rannassa sanoa että ihan huviajeluksi menee. Se on sitten sama jos vedät uistinta tai heittelet uistinta tuontapaisella ilmalla. Niinkuin kirjoititkin, mato-ongelle ahvenille tuo ei olekaan lainkaan hassumpi ilma. Monta kertaa sekin auttaisi jos aurinko edes hetkeksi menisi pilven taakse. Raitista ilmaa sitten tuli joka tapauksessa.
tallennettu
vanhuus ja viiisaus ei ole itsestään selvä asia.
Tonnikala85
Yleisvalvoja
Käyttäjä
Viestejä: 341
Profiili
Vs: Kivi- ja levalampi, Jurva
«
Vastaus #8 :
03.06.07 - klo:16:54 »
Hyvät rusketukset tuli ja mahtavasta ilmasta tuli kyllä tosiaan nautittua.
Jos ens viikonloppuna alkais perehtymään tähän täkykalastukseen
tallennettu
www.dnfs.org
www.heittokalastus.info
www.vetouistelu.info
www.pilkki.info
www.merikalastus.info
www.moottorivene.info
Tonnikala85
Yleisvalvoja
Käyttäjä
Viestejä: 341
Profiili
Vs: Kivi- ja levalampi, Jurva
«
Vastaus #9 :
09.06.07 - klo:14:46 »
No niin aamulla tuli käytyä koittamassa kalan narraamista jälleen.
Vietiin eilen illalla verkot järvelle ja lähdettiin kokemaan niitä tänään aamulla viiden maissa. Ilma oli jälleen mitä mahtavin, lähes tyyntä, vain pieniä väreitä veden pinnassa ja vaimea etelä tuuli. Lämpöä oli vain 8'C siinä viiden maissa, mutta nopeasti nousi sinne 20'C:n paikkeille, vesi oli 18'C.
No vesille päästiin siinä puoli kuuden paikkeilla. Ketään ei näkynyt missään ja kuului vain linnunlaulua, jonka rikkoi perämoottorin prupina.
Päästettiin vieheet vesille, 4 pikkuplaanaria ja 2 suoraan perään, joten 6 viehettä vedossa lähdettiin koittamaan kuinka kireiksi saadaan siimat.
No tunnin verran vedettiin uistinta kunnes päästiin verkkojen luokse, siihen mennessä tuli vain pari hauen tumppia kaikki takaisin kasvamaan. Sitten nostettiin verkot ylös, 2kpl 30m verkkoja, eikä kummassakaan yhtäkään kalaa
, vaikka kaiun mukaan tämä kohta aivan täynnä kalaa. Ilmeisesti liian hieno ilma, että kalat eivät siksi liiku ollenkaan, mutta luulisi että edes sattumalta olisi joku ahven sinne eksynyt.
Noin seitsemän paikkeilla lähdettiin jälleen vetämään 6:lla vieheellä, haeun tumppeja 30-40cm, tuli tasaista vauhtia vieheistä riippumatta. Joskus kahdeksan paikkeilla sitten tuli ensimmäinen vähä reilu 50cm hauki, jota sain huijattua reflex lipalla. Tämän jälkeen noin vartti ja sitten iski HK varma kalkkaroon hyvin saman kokoinen hauki, ehkä vielä hieman suurempi noin 60cm. Noin yhdeksän maissa sitten iski kalkaroon uudelleen oikein kunnolla että vapa oli vääränä ja jarrukin alkoi jo hyrrässä pitää mukavaa ääntä
Noin 5min siinä meni, että sain sen lähemmäs venettä, sitten totesin että vähän tuhdimmasta kalasta on kyse kun näin selkä-evän pinnassa. Siinä sitten piti hetki järjestellä muita vapoja, että sai tilaa tälle kalalle. Lopuksi sain sen aivan veneen vierelle ja totesin, että kokoa on jotain 80-90cm, no eiköhän isäntä sitten onnistunut tyrimään tuolla pikkuhaavilla kalan takaisin järveen
Uistin tarttui haaviin kiinni ja hauki oli jo osaksi veneessä kun päätti ponnahtaa ja pääsi irti uistimesta ja samalla onnistui luiskauttamaan itsensä järveen
No pääsipä jatkamaan elämäänsä, eikä joutunut kissin ruuaksi. Vedimme tämän tapahtuman jälkeen vielä noin tunnin ja sitä samaa tumppi haukea tuli tasaista vauhtia.
Kotiin tuotavaksi saatiin 2kpl vähä reiluja 50cm haukia. Karkuutuksiin jäi se 80-90cm hauki
. Puikkareita tuli reissun aikana jotain 15kpl ja ne kaikki pääsivät takaisin keräämään lihaa ympärilleen.
Kotona olimme joskus kymmenen paikkeilla ja lähdimme siinä viiden paikkeilla. Syönti oli ihan kohtalaista, mutta paremminkin olisi voinut mennä
tallennettu
www.dnfs.org
www.heittokalastus.info
www.vetouistelu.info
www.pilkki.info
www.merikalastus.info
www.moottorivene.info
Tonnikala85
Yleisvalvoja
Käyttäjä
Viestejä: 341
Profiili
Vs: Kivi- ja levalampi, Jurva
«
Vastaus #10 :
22.06.07 - klo:01:10 »
Jälleen tuli lähdettyä koittamaan onnea uistelussa.
Kalaan lähdin tuossa viiden maissa iltapäivällä. Ilma oli hieno, aurinko paistoi ja oli melko tyyntä ja lämpöä jotain 18'C. No järvelle päästyä oli täysi länsi tuuli, kun sain veneen lastattua ja pääsin vesille, niin tuuli kääntyi lähes heti täysin pohjoiseen ja alkoi puhaltaa oikein kunnolla
Aallokko nousi nopeasti varmaan noin 70-80cm ja vaahtopäitä riitti. Vedossa oli 6 viehettä ja piti melkein vain toivoa että kala ei satu ottamaan kiinni, kun piti keskittyä niin tarkasti ohjailemaan paattia.
Viidestä puoli yhdeksään, vain yksi piukkari hauki ja pieni ahven. Sitten alkoi joku ihme syönti hetki joka kesti tunnin puoli kymmeneen saakka. Tällä hetkellä vedossa oli 7 viehettä ja koko ajan jossain oli kiinni jonkun kokoinen puikkari hauki, no ainakin tekemistä riitti
Sitten siinä vähä ennen puolta kymmentä otti sitten kiinni vähä paremmin HK varma kalkkaroon ja vapa taipui jo ihan mukavasti. Sain juuri sen vavan käteen niin viereiseen plaanariin iski myös ihan kohtuullinen kala. No isompaa siitä sitten aluksi veneelle päin kelailemaan, tuli suht helposti veneelle ja haavilla ylös. Sitten nopiaa toinen vapa käteen ja kelaamaan sitä veneelle, sitten tulikin vähä ongelmia, kun haavi oli jo käytössä ja tämäkin tarvitsisi haavia. No onneksi tuli ostettua Fladenin grip, toimi kyllä hienosti hintaisekseen (9€), sillä sitten tämä toinen veneeseen. Sitten alkoikin kova haavin selvittely, että sai tämän isomman pois sieltä ja uistimes kanssa. Isolle vähä nuijaa niskaan ja pönttöön, pienempi vesisankoon.
Loppu reissu olikin sitten pelkkää tyhjän vetoa, ei sitten kerrassaan yhtäkään tärppiä edes
Rannassa olin joskus yhdentoista paikkeilla. Kamat nopeasti autoon, kun hyttysiä oli ainakin miljoona kimpussa heti
Laskin pari verkkoakin yöksi, tuossa seitsemän paikkeilla, no huomenna katsomaan olisiko joku erehtynyt niihin.
EDIT: Verkot ylhäällä ja toisesa oli kolme ahventa, suurin 470g 35cm ja pari sellaista 300g vähä alle 30cm ahventa. Joten ahven fileitä tiedossa juhannus ateriaksi
Kotona sitten tuli tehtyä tarkempi mittaus ja punnitus näille hauille. Isompi oli 83cm ja 2.25kg ja pienempi 65cm, mutta sitä en sitten jaksanut alkaa punnittemaan..
Tos yks kuva saaliista, laitan vielä kuvia kännystä reissulta, kunhan saan ne koneelle...
Clipboard27.jpg
(90.45 kilotavua, 1024x476 - tarkasteltu 168 kertaa.)
«
Viimeksi muokattu: 22.06.07 - klo:12:02 kirjoittanut Tonnikala85
»
tallennettu
www.dnfs.org
www.heittokalastus.info
www.vetouistelu.info
www.pilkki.info
www.merikalastus.info
www.moottorivene.info
Tonnikala85
Yleisvalvoja
Käyttäjä
Viestejä: 341
Profiili
Vs: Kivi- ja levalampi, Jurva
«
Vastaus #11 :
12.07.07 - klo:18:22 »
No niin, eilen tuli käytyä pitkästä aikaa uistelemassa. Lähdin töiden jälkeen uistelemaan, vaikka sää kyllä oli epäsuotuisan näköinen. Pilviä joka puolella ja muutenkin viimeisen päälle synkkää, mutta tyyntä ja lämmintä silti.
Vetten päälle pääsin siinä kuuden paikkeilla. Iski joka vapaan jonkin sortin kuha vieheen siinä toivossa, että se ensimmäinen tulisi tällä reissulla jo aktiivi välinein, mutta turhaan
Yhteen vaihdoin lähes heti sen Belimo ilmais lusikan ja pian siinä olikin jo puikkari kiinni, mutta takaisin kasvamaan. Haukia tuli muutama, mutta kaikki pieniä, alle 50cm joten kaikki takaisin.
Sitten siinä seitsemän paikkeilla alkoi satamaan oikein kunnolla, niin että näkyvyys oli jotain 5m luokkaa
Ja itsehän oli siinä sateessa melko nopeaa selvää peliä, kun ei ollut kuin sadetakki, niin se ei kovin paljon auttanut. No heti kun se sade alkoi niin HK varma kalkkaroon tarrasi reilummin kiinni ja heti oli selvää, että nyt ei ole puikkari kiinni. No siinä meni hetki sitä kelaillessa ja nosto grippiä etsiessä ja sateesta "nauttien". Veneen vierelle saatuani sen, se oli hyvinkin säyseä ja antautui helposti grippiin. Mittailemaan tai puntaroimaan ei siinä sateessa pahemmin viitsinyt, joten kala nopeasti sankoon ja uistin järveen.
Siinä meni sitten melkein tunti kun vettä tuli koko ajan ja kaloja ei tullut ollenkaan. Sateen loputtua joskus kahdeksan maissa sitten päätin kokeilla täkyuistelua ja laitoin jonkun reilu 15cm ahvenen täkykalaksi ja aloin vetämään sitä. Pääsin ehkä 50m ja hyrrän kela alkoi pyörimään hitaasti mutta varmasti ja pian vastaiskua peliin ja jälleen kalan tuntuinen vastassa. No kelailin sen pois sieltä ja veneeseen, hauki oli hieman pienempi kuin kalkkarolla saatu, mutta kuitenkin aivan asiallinen.
Uistelu jatkui ja aloin yrittämään ahventa, mutta toisin kävi. Laitoin Salmo hornetin 4cm (pinkki jossa mustia pisteitä) ja ajattelin jotta nyt otetaan muutama ahven, mutta sielähän oli melkein heti joku 60cm hauki kiinni. No päätin että enempää en viitsi ottaa kuin nuo kaksi edellistä joten laitoin tämän takaisin kasvamaan. Jatkoin taas uistelua ja pian samassa Salmossa taas hauki kiinni ja lähes yhtä iso kuin edellinenkin, mutta taas takaisin.
Loppu reissusta tuli vielä muutamia puikkareita satunnaisesti eri uistimilla.
Niin ja uistelin koko reissun 7 vavalla ja neljä uistinta pikkuplaanareissa ja kolme potkurivirrassa.
Kotona sitten tarkempi mittaus näille otetuille hauille. Isompi 80cm ja pienempi 73cm, joten aivan kohtuullisia. Puntaroimaan en jaksanut alkaa noita, mutta reiluja 2kg luupäitä olivat.
Isompi oli onnistunut jo karkuuttamaan itsensä jonkin uistimesta, kun huuli oli aivan revennyt, mutta korjaantunut kyllä jo, joten aikaa oli jo jonkin aikaa tästä tapahtumasta.
DSC00196.jpg
(73.98 kilotavua, 640x854 - tarkasteltu 175 kertaa.)
Clipboard28.jpg
(67.75 kilotavua, 800x345 - tarkasteltu 154 kertaa.)
IMG_1483.jpg
(97.34 kilotavua, 800x600 - tarkasteltu 164 kertaa.)
«
Viimeksi muokattu: 12.07.07 - klo:18:24 kirjoittanut Tonnikala85
»
tallennettu
www.dnfs.org
www.heittokalastus.info
www.vetouistelu.info
www.pilkki.info
www.merikalastus.info
www.moottorivene.info
Mikko10
Käyttäjä
Viestejä: 32
Profiili
Vs: Kivi- ja levalampi, Jurva
«
Vastaus #12 :
13.07.07 - klo:18:00 »
Ettei olisi sinun uistimestasi joskus karannut
Hyvä raportti ja mukava kun monet laittaa kuvia raportteidensa päätteeksi.
tallennettu
Tonnikala85
Yleisvalvoja
Käyttäjä
Viestejä: 341
Profiili
Vs: Kivi- ja levalampi, Jurva
«
Vastaus #13 :
13.07.07 - klo:19:12 »
Lainaus käyttäjältä: Mikko10 - 13.07.07 - klo:18:00
Ettei olisi sinun uistimestasi joskus karannut
Hyvä raportti ja mukava kun monet laittaa kuvia raportteidensa päätteeksi.
Paha mennä sanomaan olisko mun karkuutus, ei kyllä ainakaan tänä kesänä
Olis ollut mukava ottaa järvelläkin enemmän kuvia, mutta tuli sitä vettä niin pirusti jotta ei viittinyt alkaa elektroniikkaa kastelemaan. Kyllä tolla kännylläkin näköjänsä aivan kohtuullisia kuvia saa noinkin hämäräs, kun otin tuosta Belimo hauesta vain kännyllä kuvan ennen kuin pääsi takaisin kasvamaan
tallennettu
www.dnfs.org
www.heittokalastus.info
www.vetouistelu.info
www.pilkki.info
www.merikalastus.info
www.moottorivene.info
Pepe_London
Käyttäjä
Viestejä: 27
Rentoa vetouistelua:D
Profiili
Vs: Kivi- ja levalampi, Jurva
«
Vastaus #14 :
13.07.07 - klo:20:09 »
Hyviä rapsoja sulla.
tallennettu
Sivuja:
[
1
]
2
3
...
6
|
Siirry ylös
Tulostusversio
<< edellinen
seuraava >>
Siirry:
Ole hyvä ja valitse kohde:
-----------------------------
Yleinen kalastuskeskustelu
-----------------------------
=> Yleinen kalastuskeskustelu
=> Kalalajit
=> Reissuraportit
-----------------------------
Välineet
-----------------------------
=> Kelat
=> Siimat
=> Vavat
=> Uistimet
===> Vaaput
===> Lusikat
===> Painouistimet
===> Raksit
===> Muut uistimet
=> Houkutuslevyt
=> Syväuistelu
===> Takilat
===> Syvääjät
===> Lisäpainot
=> Levittäjät
===> Plaanarikelkat/kelat
===> Pikkuplaanarit
===> Muut levitysvaihtoehdot
=> Tarvikkeet
=> Tee-se-itse
-----------------------------
Elektroniikka
-----------------------------
=> Kaikuluotaimet
=> PC-pohjaiset järjestelmät
=> Karttaplotterit
=> Autopilotit
=> Muu uistelu- & vene-elektroniikka.
-----------------------------
Veneet
-----------------------------
=> Uisteluveneet
=> Moottorit
=> Uisteluveneen tarvikkeet
=> Uisteluveneen kuljetus
-----------------------------
Uistelupaikat
-----------------------------
=> Etelä-Suomi
=> Länsi-Suomi
=> Itä-Suomi
=> Oulun lääni
=> Lappi
=> Ahvenanmaa
=> Ulkomaat
-----------------------------
Uistelukilpailut
-----------------------------
=> Yleinen keskustelu
=> Tapahtumat / Uistelukilpailut
-----------------------------
Markkinat
-----------------------------
=> Myydään
=> Ostetaan
=> Vuokrataan
=> Kaupalliset ilmotukset
-----------------------------
Tuki & Tiedotukset
-----------------------------
=> Vetouistelu.info tiedottaa!
=> Tuki & kysymykset
-----------------------------
Kalastukseen liittymättömät
-----------------------------
=> Vapaamuotoinen keskustelu
Ladataan...
WWW-suunnittelu /
Hakukoneoptimointi
Juha Söderholm
(C)
Vetouistelu.info